ගබ්සාවීමේ අවදානම කල්තියා හඳුනාගත හැකි පරීක්ෂාවක්

In ලිය අභිමන්

ගබ්සාවීම හෝ නොමේරු දරු උපතක් පිලිබද කල් තියා දැන ගැනීමේ හැකියාව පළමු සති 12 තුළදී කෙරෙන රුධිර පරීක්ෂාවකදී දැනගත හැකි බව පර්යේෂකයින් පිරිසක් අනාවරන කර තිඛෙනවා. බරපතල උපත් සංකුලතා පිලිබද ලක්ෂන මතුවීමට මාස කිිහිපයකට පෙර එවැනි උපත් සමග සම්බන්ධයක් තිබිය හැකි රුධිරයේ ඇති අණු සොයාගත් බවයි අමරිකානු වෛද්‍යවරුන් පිරිස සදහන් කර ඇත්තේ.

මෙම සොයා ගැනීම සාර්ථක වුවහොත් නොමේරූ දරු උපතක් පිලිබද අවධානම කල් තියා හදුනා ගැනීමේ හැකියාව ඇති බවයි වෛද්‍යවරුන් විශ්වාස කරන්නේ. එක්සත් රාජධානිය තුළ සෑම ගර්භනී තත්ව පහකින් එකක් ගබ්සාවීමකින් කෙලවර වන අතර යුරෝපයේ වැඩිම නොමේරූ දරු උපත් සහිත රටවල් අතරටද අයත් වනවා. කෙසේවෙතත් මෙය තවදුරටත් තහවුරු කර ගැනීමට තවත් අධ්‍යයන ගණනාවක් සිදුකල යුතු බවද පර්යේශකයින් පෙන්වා දෙනවා.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu